مدیر رسانه‌ای حوزه علمیه قم:جلوگیری از خطرات آسیب های فضای مجازی نیازمند فرهنگسازی عمومی است

خانه / دسته بندی نشده / مدیر رسانه‌ای حوزه علمیه قم:جلوگیری از خطرات آسیب های فضای مجازی نیازمند فرهنگسازی عمومی است

مدیر رسانه‌ای معاونت تبلیغ حوزه علمیه قم، گفت: در زمینه جلوگیری از خطرات آسیب های فضای مجازی باید به یک فرهنگسازی عمومی دست یافت.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه قم، حجت الاسلام والمسلمین محمد فروهر، روز شنبه در جلسه هم‌اندیشی و آشنایی با پدافند غیرعامل ویژه مدیران جهاددانشگاهی واحد استان قم، افزود: دشمنان به دلیل اینکه می بینند که از جنگ نظامی بهره خاصی نمی برند به سمت جنگ نرم و پیروزی بدون جنگ روی آورده اند.

فروهر بیان کرد: یکی از سیاستمداران غربی در بیان ویژگی های کشور ایران بیان می کند که دشمنان ایران باید از حمله نظامی به ایران دست شسته و باید به دنبال آفند غیرعامل باشند؛ باید علیه ایران یک دلتا به کار برد که اولین آن فشار، نابسامانی های اجتماعی و سیاسی و نبرد رسانه ای است.

مدیر رسانه حوزه علمیه قم اظهارکرد: متاسفانه در این زمینه غفلت‌های بسیاری در حال انجام است و متاسفانه فضای رسانه ای را به درستی ندیده ایم؛ نتانیاهو هم بیان می کند که جنگ علیه ایران باید در زمینه رسانه ای سامان یابد.

وی افزود: دغدغه‌های رهبرمعظم انقلاب در زمینه فضای مجازی به حدی بود که ایشان دستور ایجاد شورای عالی فضای مجازی را نیز صادر کردند که شخصیت های حقوقی و حقیقی انقلاب اسلامی در این زمینه حضور پیدا کرده اند.

حجت الاسلام فروهر بیان کرد: رهبرمعظم انقلاب در ۴۰ بند، اوامری را صادر کردند که هر تحولی که در عرصه فضای مجازی صورت گرفته است باید پیوست فرهنگی داشته باشد و این شورا نیز در آن دخالت داشته باشد.

مدیر رسانه حوزه علمیه قم اظهارکرد: اگر در عرصه های تکنولوژیک نیز تا صدسال از تکنولوژی یک کشور دیگر استفاده کنیم، به ما کشور پیشرفته نمی گویند بلکه باید در این زمینه نوآوری داشت.

وی افزود: حوزه در این زمینه فعال شده و اگر بتوان به شکل ریشه‌ای کار کرد می توان به یک فرهنگسازی عمومی در زمینه جلوگیری از خطرات آسیب های فضای مجازی دست یافت.

حجت الاسلام فروهر بیان کرد: امروز کشور در معرض حمله پورنوگرافی و خشونت و توهم قرار گرفته است و فضای مجازی را نمی توان، زندگی دوم بیان کرد؛ امروزه ابعاد این زندگی به قدری به هم نزدیک شده است که باید به جای دهکده جهانی از یک نقطه جهانی سخن گفت زیرا توازن عرضه و تقاضا با هم به هم خورده است.

وی بیان کرد: تنها فضایی که خود غربی ها امروز در خصوص آن دغدغه دارند همین مساله است؛ ماهیت و بستر فضای مجازی بسیار مهم است و باید بازشناسی شود.

مدیر رسانه حوزه علمیه قم اظهارکرد: امروزه باید گفت که اینترنت معیوب است و تنها اینترنتی در دنیا هستیم که هم اینترنت داریم و هم فیلتر شکن؛ فیلترینگ در گذشته راحت تر بود ولی امروز با الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل اطلاعات به شکل مفهوم آب دیت می شود و نه به خاطر شباهت اسمی و به همین خاطر نمی توان به راحتی مفاهیم مستهجن را فیلترکرد.

وی افزود: هویت فضای مجازی نیز از درجه اهمیت بسیاری برخوردار است و در این عرصه هجمه پورنوگرافی یکی از مهمترین آسیب ها است؛ آسیب دیگر، تکنولوژی زدگی است؛ پایین آوردن قدرت تحلیل از دیگر هجمه ها در این حوزه است زیرا وقتی اطلاعات فراوان شد، قدرت تحلیل پایین می آید.

مدیر رسانه حوزه علمیه قم اظهارکرد: نکته دیگر این است که تکنولوژی و رسانه و فضای مجازی در حال خدشه دار کردن تعاملات انسانی است؛ روزی که تکنولوژی بر تعامل انسانها پیشی بگیرد روز مرگ انسانیت خواهد بود.

وی گفت: در این زمینه سه فاز در حوزه راهکارها وجود دارد، که برگرفته از مقالات روز دنیاست؛ نخست کنترل و محدود سازی، اسراییل اجازه نمی دهد که اطلاعات آنها به خارج برود و هیچ شرکتی نیز بدون پرداخت مالیات حق فعالیت در عرصه رسانه ای را ندارد.

وی گفت: نرم افزار واتساب به همه اطلاعات گوشی دسترسی دارد؛ نکته جالب این است که خود واتساپ این مساله را بیان کرده است ولی اکثر مردم ما به این مساله توجه ندارند؛ واتساب اس ام اس های ما را نیز تجزیه و تحلیل می کند.

وی خاطرنشان کرد: امروزه کمپین تاثیرگذاری به عنوان نخریدن خودرو راه افتاده است ولی اگر به این مساله توجه کنیم که اگر کمپین هایی علیه ملیت و مذهب ما رخ دهد چه می خواهیم داشته باشیم.

وی اظهارکرد: راهکار دوم، نظارت است؛ والدینی که توان رسانه ای دارند همیشه نظارت خوبی بر روی کودکان دارند؛ مساله سوم مساله مدیریت است؛ ایمن سازی و آگاه سازی از مهمترین مسایلی است که باید در این زمینه به آن پرداخت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 1 =